Tänkte bara dela med mig av ett snabbt hack som blev gjort i år.
If-båtens sittbrunn med sina smala tofter, inbjuder ju inte direkt till att ligga och jäsa i. Under segling kan du bädda upp med kuddar och få en hyfsad sittställning men i hamn har jag saknat att kunna ligga bekvämt.
Till årets säsong köpte jag en ribbotten på IKEA (200:-) som med små klossar undertill snabbt förvandlar sittbrunnen till en sammanhängande slät yta. Som dynor använder jag de från salongen (i originalformat) som passar bra innanför sittbrunssargen.
Jag valde att dela upp ribbotten i två moduler framför och bakom skotbalken som jag gjort enkelt löstagbar. När ribborna inte används är de lätta att stuva undan. Ser fram emot en skön sommar utsträckt i sittbrunnen under soltaket. :-)
Göra sittbrunnen användbar i hamn
Moderator: Moderator
Göra sittbrunnen användbar i hamn
- Bilagor
-
- IMG-20210626-WA0002.jpg (91.68 KiB) Visad 10650 gånger
-
- WhatsApp Image 2022-05-29 at 14.51.01.jpeg (77.04 KiB) Visad 10654 gånger
-
- WhatsApp Image 2022-05-29 at 17.17.24.jpeg (73.85 KiB) Visad 10654 gånger
-
- Inlägg: 25
- Blev medlem: 27 aug 2006 19:20
- Segelnummer: 3280
- Båtnamn: Inga Therese
- Ort: Råå
- Has thanked: 8 times
Re: Göra sittbrunnen användbar i hamn
Den tanken slog mig precis efter det att en ribbotten lämnats till second hand butik. Vad roligt att se det genomfört, har den blivit flitigt använd?
Re: Göra sittbrunnen användbar i hamn
Ja, den dubbades till årets förbättring av barnen.
Väldigt skönt att ligga på dynorna tvärsöver hela sittbrunnen.
