Sida 1 av 1
Förbättrad visning av resultat
Postat: 10 nov 2024 12:31
av johan swe-1870
Resultat från alla SM i IF-båt som har gjorts finns nu också sammanställda under menyn
Kappsegling>Resultat. Materialet baseras på ursprungsdokumenten (pdf-filer). Nu går det lättare att botanisera i den stora resultatsamlingen.
En särskild sökfunktion finns under menyn
Kappsegling>Resultat>Sök resultat. Det går att söka på valfri teckensträng. Denna söker bara i kappseglingsresultat.
Re: Förbättrad visning av resultat
Postat: 10 nov 2024 23:36
av johan swe-1870
Exempel på vad som kan undersökas:
- Vilka SM seglade <valfri person>?
- Vem har seglat flest SM?
- När började årets SM-vinnare segla?
- Har din båt ett förflutet som du inte känner till?
- Hur ser karriären ut för en IF-seglare?
- Är någon båt ovanligt framgångsrik?
- Vilka SM hade holländsk deltagare?
- Vem har tilldömts flest tjuvstarter?
Re: Förbättrad visning av resultat
Postat: 21 nov 2024 22:26
av johan swe-1870
Det går också att se att den person, känd i näringslivet, som gick bort idag har ett förflutet i IF-klassen.
Han deltog i SM 1971 och 1972.
Re: Förbättrad visning av resultat
Postat: 01 dec 2024 20:38
av ingemar
Det var väldigt kul att söka efter segelnummer, för att se vad ens båt har varit med om tidigare. Min har t.ex. seglats med en OS-vinnare i besättningen under ett SM.
Den tidigaste referensen till min båt jag kunde hitta var från SM 1972 i Sandhamn, vilket var förvånande då enligt byggplåten i garderoben är min båt byggd 1974. Hur kan det gå ihop?
Re: Förbättrad visning av resultat
Postat: 25 dec 2024 15:37
av maja
Jag försöker att söka på annat än resultat men hamnar hela tiden i den tråden. Kan man inte söka i hela forumet och i alla artiklar?
Det enda jag kunde söka i var i Medvind när man valt den underrubriken.
Re: Förbättrad visning av resultat
Postat: 26 dec 2024 13:08
av johan swe-1870
maja skrev: ↑25 dec 2024 15:37
Kan man inte söka i hela forumet och i alla artiklar?
Tydligen har du hittat ett fel i det som kallas smartsearch filter. Jag har nu ordnat så hemsidans generella sökning görs över allt material på hemsidan, alltså så som det tidigare har varit.
I gengäld visar nu resultatsökningen inte bara resultat utan allt material den också. Det får vara så medan jag undersöker om problemet kan avhjälpas.
Re: Förbättrad visning av resultat
Postat: 27 dec 2024 17:06
av johan swe-1870
Det visar sig att den fina sökfunktionen jag gjorde satte hemsidans vanliga sökning ur spel. Så ska det förstås inte vara.
Det går dock fint att söka bara resultat med den vanliga sökfunktionen med följande workaround:
- Ange söksträng och tryck sök.
- Tryck därefter Avancerad sökning.
- Ändra "Sök på Kategori - inställningar" från Sök allt till -Resultat.
- Tryck Sök.
Nu visas bara träffar med söksträngen från resultat (dvs artiklar med kategori=resultat).
Det är några extra steg för att göra ett sådant användardefinierat filter, men i nuläget verkar dessvärre ingen annan lösning finnas. Jag har tagit bort den särskilda sökfunktionen för resultat eftersom den inte inte tillför något med nuvarande förutsättningar.
Re: Förbättrad visning av resultat
Postat: 26 maj 2025 14:50
av johan swe-1870
Denna tråd gick över till att diskutera årsmodell på SWE 924. För att det ska bli lättare att följa dialogen har jag flyttat bort den delen och lagt i en egen tråd
SWE 926 årsmodell 1972 eller 1974?